Технические характеристики
Crimping Range:
14 - 87 мм
Hose Size:
1/4 - 2,5 дюйма
Die Sets:
13
Color:
Синий
Max. Opening:
31 мм
Crimping Force:
650Т
Product Name:
Машина шланга AC P32 гофрируя
Application:
Мастер-классы · Констр. Мах · Гид. Ремонт · Горное оборудование
System Pressure:
31,5 МПа
Power:
3,75 кВт
Size:
650*550*1360 мм
Weight:
310 кг
Wty:
3 года
Ключевые качества
Название бренда:
MENSION
Номер модели:
P32
Место происхождения:
Китай
Сертификация:
CE RoHS
Минимальное количество заказа:
1 комплект
Цена:
Contact Us
Возможность поставки:
1000 комплектов в месяц
Срок поставки:
2-7 рабочих дней
Условия оплаты:
Т/Т, западное соединение, МонейГрам, ПайПал
Стандартная упаковка:
Одна фанера для одного комплекта
Описание продукта
P32 AC Hose Hydraulic Crimping Machine
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for large-scale hydraulic hose assembly.Its high-quality components deliver superior durability and reliability.The quick-change die system shortens setup time and greatly boosts productivity for industrial use.
Key Features
- High production efficiency for hose crimping operations
- Quick and easy die change and installation process
- Optional emergency stop device for enhanced safety
- Numerical control hose crimper with precision operation
- Crimps up to 2-inch 4-layer hydraulic hoses and 3-inch industrial hoses
- Rapid crimping and retracted process cycles
- Constructed with high-quality materials and renowned brand components
- Delivers precision-formed crimping results
Technical Specifications
| Model | P32 AC Hose Crimping Machine |
| Crimping Range | 14 - 87 mm |
| Crimping Force | 650 Tons |
| Hose Size | 1/4 - 2.5 inch |
| Maximum Opening | 31 mm |
| Die Sets | 13 |
| Die Set Type | P32 |
| System Pressure | 31.5 MPa |
| Accuracy | 0.01 mm |
| Control System | MS |
| Standard Voltage | 220 V |
| Motor Power | 3 KW |
| Dimensions (L x W x H) | 650 x 550 x 1360 mm |
| Weight | 310 kg |
P32 Hose Crimper Die Sets
| Die Number | Crimping Range | Length |
|---|---|---|
| 6 * | 6 ... 8 mm | 55 mm |
| 8 * | 8 ... 10 mm | 55 mm |
| 10 * | 10 ... 12 mm | 55 mm |
| 12 * | 12 ... 14 mm | 55 mm |
| 14 | 14 ... 16 mm | 55 mm |
| 16 | 16 ... 19 mm | 55 mm |
| 19 | 19 ... 22 mm | 55 mm |
| 22 | 22 ... 26 mm | 70 mm |
| 26 | 26 ... 30 mm | 70 mm |
| 30 | 30 ... 34 mm | 70 mm |
| 34 | 34 ... 39 mm | 75 mm |
| 39 | 39 ... 45 mm | 75 mm |
| 45 | 45 ... 51 mm | 90 mm |
| 51 | 51 ... 57 mm | 90 mm |
| 57 | 57 ... 63 mm | 100 mm |
| 63 | 63 ... 69 mm | 110 mm |
| 69 | 69 ... 74 mm | 110 mm |
| 74 * | 74 ... 78 mm | 110 mm |
| 78 * | 78 ... 87 mm | 110 mm |
Note: * indicates non-standard die sets. Customized die sets are available upon request. Special voltage configurations including 110V, 208V, 240V, and 415V are available.
Optional Features
- UC control system upgrade
- Position limit device for enhanced precision
Forged from top-grade materials

Supplier of well-known brands

Top driving force

Manual control panel

Foot switch control, freeing up your hands

Precision control with millimeter-level adjustment

High-strength premium mold with quick change function

Crimping Applications
The P32 hydraulic hose crimping machine is designed for comprehensive crimping applications across various industrial hose types and sizes.

Запросите цитату
Пожалуйста, используйте нашу онлайн-форму запроса, расположенную ниже, если у вас возникнут вопросы. Наша команда свяжется с вами в кратчайшие сроки.